Skip to content

Program razgradnje

Prema odredbama Međudržavnog ugovora, razgradnja i zbrinjavanje radioaktivnog otpada i istrošenoga nuklearnog goriva zajednička je obveza ugovornih strana, odnosno Republike Hrvatske i Republike Slovenije i mora se provesti sukladno odredbama Zajedničke konvencije.

Razgradnja Nuklearne elektrane Krško provodit će se prema Programu razgradnje NE Krško koji opisuje scenarije razgradnje, a odlaganje radioaktivnog otpada i istrošenoga nuklearnog goriva iz pogona i razgradnje provodit će se sukladno Programu odlaganja RAO-a i ING-a. Program razgradnje uključuje i zbrinjavanje cjelokupnog radioaktivnog i drugog otpada nastalog tijekom razgradnje do odvoženja s lokacije NE Krško, ocjenu potrebnih financijskih sredstava kao i rokove za njegovu provedbu. Program odlaganja RAO-a i ING-a između ostalog uključuje: prijedlog moguće podjele i preuzimanja RAO-a i ING-a, kriterije prihvatljivosti za odlaganje te ocjenu potrebnih financijskih sredstava i rokova izvedbe.

Odredbama Međudržavnog ugovora utvrđeno je da će zajedničke revizije Programa razgradnje NEK-a i Programa odlaganja RAO-a i ING-a izrađivati imenovane stručne organizacije. Program prihvaća Međudržavno povjerenstvo (MDP) i upućuje ga u proceduru usvajanja u obje države na način propisan u Međudržavnom ugovoru.

Fond je u 2012. godini, odlukom Vlade Republike Hrvatske, preuzeo obvezu pripreme i provođenja stručnih aktivnosti pripreme revizija Programa u skladu sa Strategijom zbrinjavanja radioaktivnog otpada, iskorištenih izvora i istrošenog nuklearnog goriva i Nacionalnim programom provedbe Strategije te drugim relevantnim hrvatskim dokumentima.

Prva revizija Programa razgradnje NE Krško

Prvi program razgradnje NE Krško, s procjenom troškova, izradila je njemačka tvrtka NIS Ingenieurgesellschaft mbH (NIS) još 1996. godine (tzv. Preliminarni dekomisijski plan ili PDP), prije Međudržavnog ugovora. Nakon obostranog prihvaćanja Ugovora, Međudržavno povjerenstvo je 2003. godine potvrdilo projektni zadatak za izradu Prve revizije Programa. Primarna svrha Prve revizije bila je procjena ukupnih troškova razgradnje NEK-a i zbrinjavanja RAO-a i ING-a kako bi se korigirale godišnje uplate slovenskog suvlasnika NEK-a u slovenski Sklad za financiranje razgradnje NEK i zbrinjavanje RAO-a i ING-a, te odredile obveze hrvatskog suvlasnika NEK-a spram hrvatskog fonda iste namjene, koji je tek trebao započeti s radom. Prvu reviziju izradili su APO d.o.o. iz Zagreba, ARAO iz Ljubljane i NEK, uz suradnju stručnih organizacija u Hrvatskoj i Sloveniji te stručnjaka angažiranih kroz projekt tehničke suradnje Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA). Dokument je recenzirala tvrtka Electricite de France (EDF). Prva revizija Programa polazi od činjenice da će NE Krško raditi do 2023. godine. Analizirano je više strategija razgradnje elektrane i postupanja s radioaktivnim otpadom i istrošenim nuklearnim gorivom, te su predviđena generička postrojenja za skladištenje i odlaganje ING-a, odnosno odlaganje NSRAO-a. Nakon procjene ukupnih troškova, ocijenjeno je da godišnje u oba nacionalna fonda treba uplatiti 28,5 milijuna eura da bi se sa akumuliranim sredstvima mogli pokriti svi troškovi razgradnje NEK-a i zbrinjavanja NSRAO-a i ING-a nakon 2023. godine. Prvu reviziju Programa je, nakon prethodne potvrde Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Slovenije, potvrdio Hrvatski sabor 8. prosinca 2004. i prihvatio MDP na 7. sjednici, održanoj 4. ožujka 2005. godine.

U skladu s potvrđenim procjenama troškova, Vlada Republike Hrvatske donesla je Uredbu, kojom su definirane godišnje uplate Hrvatske elektroprivrede (HEP d.d.) u iznosu od 14,25 milijuna eura. 

Druga revizija Programa razgradnje NE Krško

Izrada Druge revizije Programa razgradnje NEK-a i odlaganja NSRAO-a i ING-a započela je u kolovozu 2008. godine. U ovoj je reviziji razmatrano i produljenje životnog vijeka elektrane (do 2043. godine) te pet potencijalnih scenarija zbrinjavanja RAO-a i ING-a. Tekst Druge revizije Programa je pripremljen u lipnju 2010. godine, te revidiran na zahtjev Stručnog savjeta, međutim nije provedena vanjska recenzija niti je dalje upućen u proceduru formalnog usvajanja u skladu s Međudržavnim ugovorom. Obzirom da Druga revizija nije usvojena, nisu promijenjeni anuiteti koje HEP uplaćuje u Fond. 

Treća revizija Programa razgradnje NEK-a i Programa odlaganja RAO-a i ING-a iz NEK-a

Odluka o izradi Treće revizije Programa razgradnje NEK-a i Programa odlaganja RAO-a i ING-a iz NE Krško (dalje Treća revizija) donesena je na 10. sjednici MDP-a u srpnju 2015. godine. Izrada potpornih studija i dokumenata započela je nakon potvrđivanja projektnih zadataka na 11. sjednici MDP-a u studenom 2017. godine. Na istoj sjednici MDP-a je imenovan Koordinacijski odbor za praćenje Treće revizije, potvrđeno je produljenje životnog vijeka NE Krško s 40 na 60 godina, odnosno do 2043. godine i izgradnja suhog skladišta ING-a na lokaciji NEK-a, čija izgradnja i rad predstavljaju operativni trošak elektrane te su, zbog novih okolnosti, obustavljene sve aktivnosti na izradi Druge revizije Programa .

Treću reviziju Programa odlaganja su izradile stručne organizacije Fond za financiranje razgradnje NEK i ARAO, a Treću reviziju Programa razgradnje NEK je povjerio tvrtki Siempelkamp NIS Ingenieurgesellschaft mbH. Za zbrinjavanje NSRAO-a, analizira se scenarij podjele otpada, prema kojemu se hrvatska polovica NSRAO-a zbrinjava u Republici Hrvatskoj (sukladno važećoj Strategiji i Nacionalnom programu), a slovenska se polovica NSRAO-a odlaže u Republici Sloveniji. Za zbrinjavanje ING-a predviđen je zajednički scenarij sa suhim skladištem na lokaciji NEK-a te dubokim geološkim odlagalištem ING-a. U okviru Treće revizije izrađene su stručne potporne studije: “Analiza moguće podjele i preuzimanja pogonskog i dekomisijskog RAO iz NE Krško”, “Revised Reference Scenario for Geological Disposal Facility in Hard Rock with Cost Estimation for its Implementation”, “Revizija koncepcije zbrinjavanja RAO u Hrvatskoj” i “Određivanje diskontne stope za utvrđivanje novčanog toka i prinosa na dugoročno ulaganje Fonda“.

Dokumenti Treće revizije su nakon provedene recenzije (organizirane u okviru projekata tehničke pomoći IAEA-e (CRO9012 i SLO9019)) i prezentacije rezultata na 13. sjednici MDP-a u rujnu 2019. godine, usvojeni od strane Vlade Republike Hrvatske i Hrvatskog Sabora te Vlade Republike Slovenije. Na istoj je sjednici odlučeno da zajedničko rješenje zbrinjavanja NSRAO-a nije moguće te je time svaka država dužna nastaviti razvijati i implementirati vlastito rješenje zbrinjavanja svoje polovice NSRAO-a iz NEK-a. Na 14. sjednici MDP-a u srpnju 2020. godine potvrđena je Treća revizija od strane Međudržavnog povjerenstva.

Po potvrđivanju Treće revizije, Vlada Republike Hrvatske donesla je novu Uredbu o iznosu, roku i načinu uplate sredstava za financiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenoga nuklearnog goriva Nuklearne elektrane Krško (NN br. 156/22) kojom su propisani anuiteti u iznosu od 9,76 milijuna eura. 

Četvrta revizija Programa razgradnje NEK-a i Programa odlaganja RAO-a i ING-a iz NEK-a

Izrada Četvrte revizije započela je nakon usvajanja projektnih zadataka na 16. sjednici MDP-a održanoj u travnju 2022. godine, pri čemu je stručnim organizacijama naloženo da izrade reviziju prijedloga podjele radioaktivnog otpada iz 2018. godine, sukladno pretpostavkama iz Izvješća Koordinacijskog odbora. Za potrebe Četvrte revizije izrađene su i druge potporne studije: Studija za odlaganje ING u duboko geološko odlagalište s novom procjenom troškova, Studija za odlaganje ING-a u duboke bušotine, Revizija studije određivanja diskontne stope za potrebe izračuna diskontiranih troškova, Optimizacija podjele i preuzimanja NSRAO-a koji je nastao do 31.12.2023. godine te Razvojno-istraživački Program za zajedničko odlaganje ING-a i visoko-radioaktivnog otpada u duboko geološko odlagalište u Hrvatskoj ili Sloveniji. 

Četvrta revizija, osim rada NE Krško do 2043. godine, razmatra i mogućnost dodatnog produljenja rada NEK-a (do 2063. godine), kao i moguće produljenje rada suhog skladišta ING-a na lokaciji elektrane. Analizirana su četiri scenarija razgradnje i zbrinjavanja RAO-a i ING-a za koje su načinjene procjene troškova. Zbrinjavanje ING-a je zajednički projekt Hrvatske i Slovenije, pri čemu su analizirani različiti koncepti odlaganja. Svaka zemlja zbrinjava svoju polovicu NSRAO-a u skladu s nacionalnim strategijama i programima.

Na 17. sjednici MDP-a donesene su odluke o odgodi početka preuzimanja proizvodnog NSRAO-a iz NE Krško do početka 2028. godine. MDP je naložio Fondu i ARAO da što prije krenu s izgradnjom postrojenja za zbrinjavanje NSRAO-a kako bi započeli s preuzimanjem otpada najkasnije 2028. godine, a NEK-u da provede sve potrebne aktivnosti kako bi se osigurao dovoljan kapacitet za skladištenje NSRAO-a do početka 2028. godine. 

Prijedlog dokumenta Četvrte revizije Programa odlaganja RAO-a i ING-a iz NEK-a dovršen je u srpnju 2024. godine, te je proveden postupak nezavisne recenzije dokumenta u suradnji s IAEA-om. Očekuje se da će Četvrta revizija, nakon prezentacije na sljedećoj sjednici Međudržavnog povjerenstva, biti upućena u postupak potvrđivanja i usvajanja u Hrvatskoj i Sloveniji tijekom 2025. godine.

Međudržavno povjerenstvo

Međudržavno povjerenstvo osnovano je sukladno čl. 18. Međudržavnog ugovora za praćenje provedbe Ugovora i obavljanje drugih zadataka u skladu s Međudržavnim ugovorom i ključno je tijelo za reguliranje odnosa između stranaka. Čine ga izaslanstva Republike Hrvatske i Republike Slovenije. Svako izaslanstvo ima predsjednika i četiri člana. Članove hrvatskog izaslanstva imenuje Vlada Republike Hrvatske. 

Međudržavno povjerenstvo (MDP) potvrđuje Program odlaganja radioaktivnog otpada i istrošenoga nuklearnog goriva iz NE Krško i Program razgradnje NE Krško, kao i sve njihove revizije, prati rad NE Krško i prikupljanje sredstava u nacionalnim fondovima za potrebe razgradnje NE Krško i zbrinjavanja RAO-a i ING-a iz NE Krško, te rješava otvorena pitanja vezana uz međudržavne odnose.

MDP se sastaje na sjednicama koje se organiziraju u pravilu jednom godišnje, a po potrebi i češće.

1. sjednica

1. sjednica MDP-a održana je 10. lipnja 2003. godine u prostorijama NE Krško. U skladu s odlukama 1. sjednice, NEK d.o.o. i stručne organizacije zaduženi su za izradu projektnih zadataka i nacrta aktivnosti potrebnih za izradu programa razgradnje NEK-a i programa odlaganja RAO-a i ING-a.

2. sjednica

Na 2. sjednici MDP-a, koja je održana 2. srpnja 2003. godine u NE Krško, prihvaćen je Projektni zadatak za izradu programa razgradnje (PR) NEK-a i odlaganja nisko i srednje radioaktivnog otpada (NSRAO-a) i istrošenoga nuklearnog goriva (ING-a).

3. sjednica

Na 3. sjednici MDP-a koja je održana 3. rujna 2003. godine u NE Krško, potvrđeno je da izrada Programa razgradnje NEK-a i odlaganja NSRAO-a i ING-a teče prema dogovorenom Vremenskom planu. Dogovorena je organizacija rada, pripremljena interna dokumentacija i osnovan Stručni savjet za praćenje poslova pripreme Programa.

4. sjednica

4. sjednica MDP-a održana je 2. listopada 2003. godine u NE Krško. Prezentiran je napredak u provedbi aktivnosti na izradi Programa razgradnje NEK-a i odlaganja NSRAO-a i ING-a, novi inputi za potrebe izrade scenarija razgradnje i odlaganja, a imenovani su i novi članovi Stručnog savjeta. Glavna tema sjednice bila su tumačenja odredbi Priloga 3. Međudržavnog ugovora i rješavanje spora o naknadi za neisporučenu energiju HEP-u.

5. sjenica

Na 5. sjednici održanoj 1. travnja 2004. godine u NE Krško MDP je upoznat s izrađenim Programom razgradnje i odlaganja NSRAO-a i ING-a, te je zadužio NEK da osigura nezavisnu međunarodnu recenziju tog Programa.

6. sjednica

Na 6. sjednici održanoj 23. lipnja 2004. godine u NE Krško MDP je upoznat s međunarodnom recenzijom Programa razgradnje i odlaganja NSRAO-a i ING-a iz NE Krško i utvrdio da potvrđuje postavke i zaključke Programa. Odlučeno je da se konačni tekst Programa predstavi javnosti i uputi u službenu proceduru usvajanja u obje zemlje. Paralelno, zatraženo je i stručno mišljenje Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) na izrađeni Program.

7. sjednica

Na 7. sjednici održanoj 4. ožujka 2005. godine u NE Krško, MDP je potvrdio konačni tekst Prve revizije Programa razgradnje i odlaganja NSRAO-a i ING-a iz NE Krško iz lipnja 2004. godine.

Potvrđivanje 1. revizije Programa razgradnje i odlaganja NSRAO-a i ING-a iz NE Krško omogućilo je pokretanje formalnih aktivnosti za uspostavu hrvatskog Fonda za financiranje razgradnje i zbrinjavanje radioaktivnog otpada i istrošenoga nuklearnog goriva iz NE Krško, sukladno obvezama iz članka 11. Međudržavnog ugovora.

8. sjednica

Na 8. sjednici održanoj 3. rujna 2008. godine potvrđen je Projektni zadatak za izradu druge revizije Programa razgradnje i odlaganja NSRAO-a i ING-a iz NE Krško, te su potvrđeni članovi Stručnog savjeta koji će pratiti izradu Druge revizije. Troškovi izrade druge revizije pokriveni su iz nacionalnih fondova u jednakim omjerima.

9. sjednica

Na 9. sjednici, održanoj 19. svibnja 2010. godine u NE Krško, Međudržavno povjerenstvo je prihvatilo predložene izmjene Projektnog zadatka za izradu Druge revizije koje su uključivale produljenje roka i dodatna sredstva za potrebe rada stručnih organizacija na drugoj reviziji i izmjenu rubnih uvjeta, te  naložilo da se pripremi projektni zadatak za recenziju druge revizije Programa.

10. sjednica

U srpnju 2015. godine održana je 10. sjednica na kojoj se raspravljalo o radu NEK-a, zbrinjavanju radioaktivnog otpada u Hrvatskoj i Sloveniji, reviziji Programa razgradnje NEK-a i odlaganja RAO-a i ING-a te prikupljanju sredstava u nacionalnim fondovima. Najvažniji zaključci MDP-a su:

  • potvrđeno je produljenje pogonskog vijeka NE Krško sa 40 na 60 godina (tj. do 2043. godine);
  • potvrđen je projekt suhog skladišta ING-a na lokaciji elektrane kao dio  operativnih troškova elektrane;
  • suho skladištenje ING-a na lokaciji NE Krško do kraja pogonskog vijeka definirano je kao zajedničko rješenje sukladno Međudržavnom ugovoru;
  • zbog novih okolnosti vezanih uz dugoročni pogon NEK-a, obustavljaju se sve aktivnosti na izradi Druge revizije Programa razgradnje i odlaganja;
  • stručne organizacije se zadužuju da pripreme prijedlog projektnih zadataka za izradu Treće revizije Programa odlaganja RAO-a i ING-a (dalje: 3. revizija PO) i Treće revizije Programa razgradnje NEK-a (dalje: 3. revizija PR);
  • uplate u hrvatski i slovenski fond za razgradnju ostaju na dosadašnjoj razini do okončanja izrade 3. revizije PR-a i 3. revizije PO-a.
11. sjednica

Na 11. sjednici MDP-a održanoj 21. studenog 2017. godine su prihvaćeni projektni zadaci za Treću reviziju Programa razgradnje NEK-a (PR) i Treću reviziju Programa odlaganja RAO-a i ING-a (PO). MDP je naložio da Treću reviziju PO-a izrade ARAO i Fond u suradnji s NEK-om, a Treću reviziju PR-a NEK-a u suradnji s ARAO-om i Fondom. Na istoj sjednici imenovan je Koordinacijski odbor za praćenje provedbe Treće revizije PO-a i PR-a (KO), čiji su predsjednici obvezni izvještavati nadležne ministre o napredovanju pripreme programa. 

MDP podržava napore dviju država u provedbi obveza iz Međudržavnog sporazuma i međunarodnih propisa, osobito u vezi s izgradnjom kapaciteta za odlaganje NSRAO-a. Nakon razmatranja, hrvatska strana nije prihvatila slovensku ponudu za zajedničko odlagalište Vrbina, kako je predstavljena u reviziji C Investicijskog programa. MDP je zadužilo KO da pripremi mogući zajednički prijedlog za odlaganje NSRAO-a te s njime upozna MDP.

12. sjednica

Na 12. sjednici MDP-a održanoj u siječnju 2019. godine prezentirani su izvješće o radu NEK-a, preliminarni rezultati Treće revizije Programa razgradnje i Programa odlaganja, mogućnosti i uvjeti zajedničkog rješenja odlaganja NSRAO-a, kao i stanje prikupljenih sredstava u hrvatskom i slovenskom fondu.

MDP je zadužio članove KO-a i stručnih organizacija za dodatno optimiranje troškova i završetak izrade dokumenata Treće revizije do svibnja 2019.

MDP je naložio KO-u da nastavi tražiti rješenje provedbe projekta zajedničkog odlagališta NSRAO-a i analizira usklađenost dosadašnjih tehničkih rješenja sa zahtjevima obje strane, te da u rujnu 2019. izvijesti MDP o rezultatima. ARAO i Fond su pozvani angažirati pravne stručnjake radi procjene potrebnih zakonskih izmjena za provedbu zajedničkog projekta.

13. sjednica

Na 13. sjednici održanoj 30. rujna 2019. godine predstavljeni su dokumenti i rezultati Treće revizije Programa razgradnje i Programa odlaganja RAO-a i ING-a iz NE Krško. MDP je Treću reviziju primio na znanje i uputio u daljnju proceduru prethodnog potvrđivanja u obje zemlje potpisnice.

KO je izvijestio da zajedničko rješenje za zbrinjavanje NSRAO-a nije moguće, međutim ostavljena je mogućnost za daljnje konzultacije do sljedeće sjednice.

14. sjednica

U srpnju 2020. godine održana je 14. sjednica na kojoj je potvrđena Treća revizija Programa razgradnje NE Krško i Programa zbrinjavanja RAO-a i ING-a iz NE Krško. Predstavljeno je izvješće Uprave NEK-a o poslovanju NEK-a, izvješće nacionalnih fondova o stanju prikupljenih sredstava, te rezultati Treće revizije oba programa. MDP je raspustio Koordinacijski odbor s obzirom na to da su sve njegove zadaće ispunjene i zadužio stručne organizacije (NEK, ARAO i Fond) da krenu s pripremom projektnih zadataka za izradu Četvrte revizije PR-a i PO-a.

15. sjednica

Na Bledu je 20. listopada 2021. održan 15. sastanak na kojem je predstavljen rad elektrane i izvrsni radni i sigurnosni rezultati NEK-a. Prezentirana su i izvješća o stanju sredstava prikupljenih u slovenskom i hrvatskom fondu. Na sjednici se raspravljalo o ispunjenju ciljeva Treće revizije Programa razgradnje NE Krško i Programa zbrinjavanja RAO-a i ING-a iz NE Krško, te početku pripreme Četvrte revizije. Dogovoreno je imenovanje novog Koordinacijskog odbora (KO) za pripremu budućih aktivnosti.

16. sjednica

U Rijeci je 4. travnja 2022. održana 16. sjednica MDP-a na kojoj je predstavljen rad elektrane od posljednje sjednice i izvješća o stanju sredstava prikupljenih u slovenskom i hrvatskom fondu. Na sjednici se razgovaralo o pripremi Četvrte revizije Programa razgradnje NE Krško i Programa zbrinjavanja RAO-a i ING-a iz NE Krško, kao i izvješću koordinacijskog odbora o aktivnostima vezano uz pripreme za podjelu i preuzimanje nisko i srednje radioaktivnog otpada iz NE Krško.

17. sjednica

U Krškom je 2. listopada 2023. godine održana 17. sjednica MDP-a na kojoj se osim standardne prezentacije o radu elektrane od posljednje sjednice i izvješća o stanju sredstava prikupljenih u slovenskom i hrvatskom fondu raspravila i priprema Četvrte revizije te posebno izvješće Koordinacijskog odbora (KO). KO je izvijestio o pripremama za podjelu i preuzimanje uskladištenog NSRAO-a iz NE Krško, mogućnostima kondicioniranja i obrade NSRAO-a te izgradnji kapaciteta potrebnih za skladištenje, odnosno odlaganje otpada u obje zemlje. 

Međudržavna komisija zadužila je ARAO i Fond da izvrše sve potrebne radnje za funkcioniranje odlagališta Vrbina na slovenskoj, te skladišta na Čerkezovcu na hrvatskoj strani, kako bi se 2028. godine započelo s preuzimanjem NSRAO-a iz NE Krško. NEK mora poduzeti sve aktivnosti kako bi osigurao sigurno skladištenje NSRAO-a na lokaciji do 2028. godine. Potvrđeno je da hrvatska strana ne mora nastaviti s 1. fazom preuzimanja NSRAO-a iz NE Krško, s obzirom na to da se početak preuzimanja pomiče na početak 2028. godine.

hrCroatian