Lokalna zajednica u češkoj nuklearnoj elektrani

Početkom studenoga organizirali smo u suradnji s češkom tvrtkom za zbrinjavanje radioaktivnog otpada SURAO studijsko putovanje za predstavnike lokalne zajednice. Mještani Općine Dvor posjetili su Nuklearnu elektranu Dukovany u sklopu koje je i odlagalište nisko i srednje radioaktivnog otpada, te podzemni istraživački laboratorij u Bukovu.

Nuklearna elektrana Dukovany prva je češka nuklearna elektrana i jedan od najvećih i najpouzdanijih energetskih izvora energije češke elektroprivrede. Smještena je 30 km od Trebiča, jednog od čeških gradića pod zaštitom UNESCO-a.

Češka pokriva cca 40% svojih potreba za električnom energijom iz nuklearnih elektrana, od čega cca 20% dolazi iz Nuklearne elektrane Dukovany.

Po dolasku u nuklearnu elektranu prvo smo posjetili Info centar i virtualnom šetnjom obišli sve najvažnije dijelove elektrane – kontrolnu sobu, parogeneratore, reaktor, a na samom kraju i rashladne tornjeve. Rashladni tornjevi pružaju impresivan pogled na okolinu sa svojih 120 m visine.

Virtualna šetnja elektranom

Obilazak Info centra u Nuklearnoj elektrani Dukovany

Nakon obilaska Info centra uputili smo se u stvarnu šetnju po krugu Nuklearne elektrane i imali smo priliku obići odlagalište nisko i srednje radioaktivnog otpada, te suho skladište istrošenoga nuklearnog goriva.

U odlagalištu nisko i srednje radioaktivnog otpada zbrinut će se sav nisko i srednje radioaktivni otpad iz obje češke nuklearne elektrane, Temelin i Dukovany. Radi se o građevini od 1,3 hektara betonskih komora iznad površine zemlje u koje se odlaže obrađen i kondicioniran NSRAO od 1995. godine. Kapacitet odlagališta je 55.000 m3.

Odlagalište nisko i srednje radioaktivnog otpada

Suho skladište istrošenoga nuklearnog goriva sagrađeno je 1995. godine i ima kapacitet za 194 CASTOR spremnika za istrošeno nuklearno gorivo. Svaki spremnik ima kapacitet od 10 tona istrošenoga nuklearnog goriva. Iako su se do sada koristili spremnike CASTOR, od nedavno spremnike izrađuje i ŠKODA, pa će Dukovany koristiti spremnike domaćeg proizvođača.

Drugog dana našeg putovanja obišli smo podzemni istraživački laboratorij u bivšem rudniku urana u Bukovu. U istraživačkom laboratoriju se provode istraživački radovi vezano uz geološki sastav tla, odlaganje visoko radioaktivnog otpada i ostala istraživanja koja se odnose na duboko geološko odlagalište. Duboko geološko odlagalište je odlagalište za istrošeno nuklearno gorivo i visoko radioaktivni otpad, a u Češkoj su u tijeku istraživanja i priprema za izgradnju dubokog geološkog odlagališta. Plan im je izgraditi takvo odlagalište do 2050. godine.

Tijekom našeg posjeta spustili smo se kroz jedno okno bivšeg rudnika urana i posjetili tri podzemna tunela u kojima se vrše različita ispitivanja.

Lokalna zajednica u posjetu istraživačkom podzemnom laboratoriju

Hvala svim predstavnicima lokalne zajednice koji su se odazvali ovom putovanju. Veselimo se i budućim putovanjima i suradnji s lokalnom zajednicom.

en_USEnglish
Skip to content