Studijsko putovanje mještana Općine Dvor u Bátaapáti

U suradnji s mađarskom tvrtkom za zbrinjavanje radioaktivnog otpada RHK (eng. PURAM) organizirali smo dvodnevno studijsko putovanje za lokalno stanovništvo Općine Dvor u mađarsko odlagalište radioaktivnog otpada Bátaapáti.

Lokalna zajednica iz Dvora u odlagalištu nisko i srednje radioaktivnog otpada Bátaapáti

U odlagalištu se zbrinjava nisko i srednje radioaktivni otpad iz mađarske nuklearne elektrane Paks. Studijsko putovanje organizirano je s ciljem da se lokalno stanovništvo Općine Dvor upozna s mađarskim primjerom gospodarenja nisko i srednje radioaktivnim otpadom te s načinom na koji lokalna zajednica koegzistira sa odlagalištem.

Prvoga dana posjeta, 24. travnja predstavnici lokalne zajednice Općine Dvor obišli su Mađarski grad Pečuh (mađ. Pécs). Smješten u jugozapadnom dijelu Mađarske, Pečuh je peti po veličini grad u Mađarskoj i poznat je po svojoj prirodnoj ljepoti. Okružen brežuljcima i prekrasnom planinom Mecsek, oko grada se pružaju prekrasni krajolici koji očaravaju posjetitelje, dok rijeka Pečuh koja protječe kroz sam grad pridodaje toj ljepoti. Osim svoje prirodne ljepote, Pečuh je također poznat po bogatom, višetisućljetnom  kulturnom naslijeđu i povijesnoj važnosti.

Upravna zgrada odlagališta

Drugoga dana, 25. travnja zaputili smo se u obližnje odlagalište. Na lokaciji Bátaapáti nalazi se i skladište i odlagalište nisko i srednje radioaktivnog otpada. Po dolasku na lokaciju odlagališta najprije smo poslušali prezentaciju o zbrinjavanju radioaktivnog otpada u Bátaapátiju koju je održala Bianka Plesz-Kereki, voditeljica odjela komunikacija tvrtke RHK.

Prezentacija o zbrinjavanju radioaktivnog otpada u Info centru odlagališta Bátaapáti

Nakon održane prezentacije o djelatnostima zbrinjavanja otpada koju tvrtka RHK obavlja u Mađarskoj, zaputili smo se u obilazak skladišta nisko i srednje radioaktivnog otpada gdje smo mogli vidjeti bačve s radioaktivnim otpadom koje čekaju svoj red na kondicioniranje tj. betoniranje u armirano-betonske ili čelične spremnike kako bi   se pripremili konačni paketi otpada za trajno zbrinjavanje – odlaganje.

Mjerenje brzine doze na bačvi s NSRAO

Prostor za betoniranje bačvi u odlagališne spremnike

Lokalna zajednica iz Dvora u skladištu nisko i srednje radioaktivnog otpada Bátaapáti

Nakon obilaska skladišta zaputili smo se u odlagalište. Odlagalište se nalazi na impresivnih 250 metara ispod zemlje i sastoji se od dva tunela u koje se odlažu konačni paketi otpada, a u planu je bušenje još četiri tunela. Do odlagališnih tunela spustili smo se kombijem i mini-busom te smo imali priliku vidjeti prvi odlagališni tunel koji je u potpunosti zapunjen s paketima otpada.

Odlagališni tunel zapunjen betonskim spremnicima

Prazni odlagališni tunel

Mjerenje brzine doze na betonskom (odlagališnom) spremniku

Djelatnici odlagališta dali su nam instrument s kojim smo i sami mogli izmjeriti radioaktivnost spremnika i na kontaktu sa samim spremnikom izmjerili smo brzinu doze od otprilike 400 nSv/h. U prijevodu, pojedinac koji bi bio sat vremena naslonjen na taj spremnik s radioaktivnim otpadom, primio bi dozu jednaku kao da je pojeo 4 banane. Vidjeli smo također i drugi tunel koji je trenutno prazan i u koji će se početi odlagati otpad za nekoliko tjedana. S obilaskom odlagališnih tunela završili smo posjet odlagalištu Bátaapáti, ali prije nego smo napustili lokaciju odlagališta morali smo obaviti provjeru kontaminacije cijelog tijela prolaskom kroz poseban uređaj (total body scanner).

Provjera kontaminacije cijelog  tijela prolaskom kroz total body scanner

Nakon obilaska lokacije odlagališta od strane RHK je organiziran ručak i susret s četvero načelnika lokalnih općina koje koriste nacionalnu  naknadu zbog izgradnje skladišta u njihovoj blizini. Oni su predstavili svoja iskustva o suživotu s odlagalištem koja su bila mahom pozitivna te odgovarali na pitanja dijela mještana Općine Dvor. Na povratku prema Dvoru direktor Fonda, Josip Lebegner, osvrnuo se na sve što smo vidjeli u odlagalištu Bátaapáti, pojasnio je razlike između skladišta i odlagališta radioaktivnog otpada te podijelio informacije o statusu projekta Centra za zbrinjavanje RAO u Općini Dvor.

Fond za financiranje razgradnje NEK nastavit će suradnju s lokalnim stanovništvom Općine Dvor, s ciljem informiranja i edukacije zajednice.

Ovim putem želimo se zahvaliti stanovnicima Općine Dvor koji su nam se pridružili na putovanju i tvrtki RHK na gostoprimstvu.

en_USEnglish
Skip to content