U Zadru održana radionica o ionskim smolama

U organizaciji Fonda i International Atomic Energy Agency (IAEA) u Zadru je od 18. do 22. ožujka 2024. godine održana radionica pod nazivom „Regional Workshop on the Processing of Spent Ion Exchange Resins“ pod stručnim vodstvom Willieja Meyera iz IAEA-e.

Ionske smole su spojevi koji se koriste u primarnom i sekundarnom krugu nuklearnih elektrana, u sustavima za dekontaminaciju prije razgradnje nuklearnih elektrana, kao i u istraživačkim reaktorima. Upotrebom, ionske smole u nuklearnom procesu na sebe vežu radioaktivne elemente i ostale kemijske nečistoće iz vode te kada dosegnu svoj kapacitet postaju istrošene i predstavljaju jedan od oblika nisko i srednje radioaktivnog otpada koji zahtijeva poseban način obrade i kondicioniranja prije nego su spremne za sigurno skladištenje i odlaganje.

Direktor Fonda, Josip Lebegner prezentirao je projekt uspostave Centra za zbrinjavanje RAO, aktivnosti koje Fond provodi i način na koji NE Krško postupa s ionskim smolama, kao i količine radioaktivnog otpada u elektrani.

Na radionici su sudjelovali pozvani stručnjaci koji su prezentirali do sada poznate i primijenjene tehnologije obrade i kondicioniranja istrošenih ionskih smola, dok su ostali sudionici radionice predstavili načine zbrinjavanja istrošenih ionskih smola u svojim zemljama. Tehnologije obrade istrošenih ionskih smola mogu se ugrubo podijeliti na tzv. hladne (u koje se ubrajaju imobilizacija smola u cementnom matriksu s geopolimerima i bitumenu), vruće (spaljivanje, piroliza, plazma kojima se uništava organski dio otpada), te kemijske obrade u kojima se uklanjaju pojedine grupe spojeva ili razgrađuje cijela struktura smola. 

Na radionici je sudjelovalo 27 sudionika iz 14 zemalja. Radionicu je pratilo online 6 sudionika.

Posebnu zahvalu željeli bismo uputiti IAEA-i, kao i svim sudionicima na sudjelovanju i razmjeni svojih iskustva vezanih uz zbrinjavanje istrošenih ionskih smola.
en_USEnglish
Skip to content